EVENTS: Események

[DEV: POST TYPE: page]

feb
14
pén
Olvasókör - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár - Kamara terem
feb 14  16:00 – 17:30
Olvasókör  @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár - Kamara terem | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Szeretettel várjuk az olvasás szerelmeseit 2014. február 14.-én pénteken, 16 órától a a Móricz Zsigmond Olvasókör találkozójára.

Témák:

„Lélekkel magasabb” – A bennem élő tiszta-szép szavú költő.
A Ratkó József emlékév kapcsán a költőre emlékezik,
verseit elmondja:
Abonyiné Antal Anna
Közreműködik: Ignácz Lászlóné

„Légy jó mindhalálig” – Beszélgetés Móricz Zsigmond regényéről.

Helyszín: Nyíregyháza, Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár-kamaraterem
(Nyíregyháza. Szabadság tér 2.)

Mi is az Olvasókör?

A Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület égisze alatt 2014. január 17-én, a Magyar Kultúra Napja alkalmából megalakult Olvasókör azokat az irodalombarátokat gyűjti egybe, akik szeretnek olvasni, szívesen megosztják élményeiket, reflexióikat másokkal.

A beszélgetések kötetlenek, esetenként író, kritikus, tanár vendéget is hívunk, illetve megemlékezünk irodalmi nagyjainak évfordulóiról.

Elsősorban kortárs irodalom, közismert klasszikusok, de esetenként elfeledett vagy éppen mellőzött remekművek is szerepelnek témáink sorában. Névadónk iránti tiszteletből az olvasmányaink között több Móricz-mű is szerepelni fog.

Havi egy alkalommal találkozunk, hogy egy-egy már ismert versről, novelláról, regényről , vagy akár a helyszínen megismert alkotásról eszmét cseréljünk – a biblioterápiás módszereket is segítségül hívva.

Az olvasókör barátságos „otthona” a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, mely megkönnyíti mind a kapcsolattartást, mind a nyomtatott információkhoz való hozzáférést.

Az Olvasókör ötletadó elnöke Dr. Bihari Albertné főkönyvtáros, társelnöke Gerliczki András irodalomtörténész.

Szeretettel hívunk , várunk minden irodalombarátot!
Jelentkezés: biharinejoli@gmail.com

feb
18
ked
Bánszki Tamás emlékkiállítás - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár , Kamaraterem (3. emelet)
feb 18  16:00 – 18:00
Bánszki Tamás emlékkiállítás @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár , Kamaraterem (3. emelet) | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár tisztelettel meghívja Önt és kedves családját

2014. február 18-án, kedden 16 órára

 

Bánszki Tamás

(1892-1971)

tanár, festő- és grafikusművész

 

emlékkiállításának megnyitójára.

 

 

 A vendégeket köszönti: Csontosné Maleczki Ilona mb. igazgató

 Tárlatvezetés: Aby Szabó Csaba festőművész

 

Zongorán játszik: Iváncza László,

a Vikár Sándor Zeneiskola tanára

 

 

A képek Szabó György földeáki származású, debreceni

ny. középiskolai tanár magángyűjteményéből valók.

 

Bánszki Tamás Földeákon született. A szegedi piarista gimnáziumban érettségizett, majd a Képzőművészeti Főiskola rajztanár szakán folytatta tanulmányait. Mesterei voltak: Révész Imre, Bosznay István, Edvi Illés Aladár, Lyka Károly.

A tárlat jelentőségét a művész több mint 120 évvel ezelőtti születési évfordulója mellett az adja, hogy Bánszki Tamás tanári pályafutását 1920-ban a Csonka Bereg vármegyei Tarpán, az akkor ott működő Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnáziumban kezdte (itt tartózkodását festményein is megörökítette). Az intézménnyel együtt 1921-ben Fehérgyarmatra költözött. Itt figyelt fel rá Ady Lajos tankerületi főigazgató, aki segítette a debreceni piarista gimnáziumba való áthelyezését. A művész-tanár 1922-től egészen 1948-ig tanított az iskolában, miközben a cívisváros művészeti életének meghatározó személyiségévé vált. Makón 1949-ben, Szegeden 1962-ben oktatta tanítványait. Az Aratás című fametszetével 1932-ben Chicagóban, a Madonna című munkájával 1936-ban Varsóban a Nemzetközi (grafikai) Fametszet kiállításokon aratott sikert.

Nyugállományba vonulását követően visszatért szülőfalujába, ahol élete végéig alkotott. Képeit köz- és magánygyűjtemények őrzik.

 

Egyéni kiállítások

1920: Szeged

1926: Debreceni Művészház

1937: Déri Múzeum, Debrecen

1941: Piarista Gimnázium, Debrecen

1962, 1965: Móra Ferenc Múzeum, Szeged

 

1935, 1936: Nyíregyházán az Ajtósi Dürer Céh által rendezett grafikai kiállítás résztvevője

 

A kiállított Bánszki-gyűjtemény, amelynek első darabjai családi hagyatékból származnak, először lép a széles nyilvánosság elé. Az itt látható akvarellek egy részét a 100 évvel ezelőtt kirobbant I. Világháborúban, olasz hadifogságban készítette a művész.

A kiállítás 2014. március 7-ig látogatható, a könyvtár nyitvatartási idejében.

 

feb
19
sze
„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 19  15:00
„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Az „Egy Falat Tündérmező – Vándorúton Szabolcstól Szatmárig” című kötet után, amely Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megye gasztronómiai kultúráját mutatta be, megérett az idő folytatásra.

 

A 2014. évben megjelenő  „Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” című kötet Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kassa megye kulturális, művészeti örökségét vonultatja fel. A kötet egy időutazás a művészetek történelmében a gótikától az eklektikáig, a középkortól a két világháborúig, Szatmártól egészen Kassáig, végig utazva a Szatmár-beregi folyók birodalmától, a Kárpátok gerincéig, Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig.

 

„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” című kötet bemutatására könyvbemutatót tart a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség, mint a kötet kiadója.

 

Helyszín: Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, Nyíregyháza Szabadság tér 2.

 

Időpont: 2014. február 19. (szerda), 15.00 óra

 

 

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a könyvbemutatón történő részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, mivel a rendezvényen résztvevők száma korlátozott. Amennyiben a regisztráltak száma eléri a maximális létszámot, a regisztrációt kénytelenek vagyunk lezárni. Megértésüket köszönjük!

 

Regisztrációját, kérjük nevével és elérhetőségivel az alábbi email-címre eljuttatni szíveskedjen: info@szszbmfu.hu .

 

 

Üdvözlettel,

 

 

Torma Anita

 

manager assistant

 

 

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei

 

Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási

 

Ügynökség Nonprofit Kft.

 

H-4400 Nyíregyháza, Benczúr tér 7.

 

Tel.: +36 42 508 360

 

Fax.: +36 42 508 366

 

e-mail: info@szszbmfu.hu

feb
24
hét
Holokauszt emlékhelyek a világban – kiállítás megnyitó - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 24  16:30
Holokauszt emlékhelyek a világban – kiállítás megnyitó  @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Holokauszt emlékhelyek a világban – kiállítás megnyitó

Tisztelettel hívunk és várunk minden érdeklődőt  2014. február 24-én 16.30-ra a könyvtárunk 3. emeleti Társalgójába  a kiállítás megnyitójára.

A rendhagyó fotóalbumnál emlékezik Markovics Gyula, aki maga is megjárta a poklot. Megtiszteltetés számunkra, hogy vállalta a fájdalmas múlt felidézését, s hiteles történelmi képet fest majd a résztvevőknek emberek millióinak megpróbáltatásairól. A megnyitó után az Amerikai Nagykövetség Közkapcsolatok Szolgálatának vezetője, Karyn Posner-Mullen   köszönti a résztvevőket, s néhány apró ajándékot ad át a város közgyűjteményei részére. Zenével köszöntik a látogatókat: Suhanyecz Szilvia és  Takács Julianna, a Vikár Sándor Zenei Alapfokú Művészeti Iskola zenetanárai.

A megnyitó után a kamarateremben folytatódik a visszaemlékezés. Aki a történelem e sokat vitatott eseményeit részleteiben  kívánja megismerni, maradjon velünk a beszélgetésre!

feb
27
csü
Bessenyei György Irodalmi és Művelődési Társaság – Sipos László: Érték és mérték - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 27  17:00

ÉRTÉK ÉS MÉRTÉK


avagy egy fotós-műemlékvédő az értékek nyomában

 

Sipos László Forster-emlékérmes fotográfus előadása

2014. 02. 27.(csütörtök) 17.00 órakor


a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Kamaratermében,

egy kamarakiállítással egybekötve

Sipos László

magyar fotóművész, Forster-Emlékérmes műemlékfotós.

Tanulmányait Nyíregyháza és Szeged városában folytatta, művésztanárai Pál Gyula, Németh Lászlóné Michna Éva és Krutilla József voltak. Több mint két évtizede foglalkozik műemlékfotózással, filmezéssel. Öt földrész kilencven országában tizenhétezer – nem digitális – műemlékfotót készített, kétszáz órányi videofilmet forgatott. Különösen a környezet- és műemlékvédelem, a táj és a műalkotás viszonya foglalkoztatja. Színes és fekete-fehér műemlékfotói jelentek meg az Armenia, az Értékmentő, a Falu Város Régió, a Kelet-Magyarország, a Műemlékvédelem, a Műsorkalauz, a Nyírségi Gondolat, az Örökség, a Polonia Wegierska, a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle és a Megyei Könyvtárak Lapja 1999-2013. évi számaiban, a szlovákiai Régió c. kulturális folyóiratban, továbbá ausztriai és hazai képeslapokon. Eddig nyolc fotóalbuma és két – saját műemlékfotóit tartalmazó – tanulmánykötete látott napvilágot. Első fotókiállításait – közép-ázsiai képeiből – Hilda Putschögl rendezte, Breitenfurt bei Wien-ben, Bécsben, a „Z”-ben, Baden bei Wienben. Ezeket később még több mint egy tucatnyi követte, Magyarországon és Szlovákiában. 2008-ban a kulturális és oktatási miniszter – az indokolás szerint a műemlékvédelem ügyét előmozdító kiemelkedő publikációs (és műemlékfotós) tevékenységért – a Magyar Műemlékvédelemért – Forster Gyula-Emlékéremmel tüntette ki.

(A wikipédia nyomán)

márc
7
pén
Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület – Női írók-írónők - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
márc 7  16:00
Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület - Női írók-írónők @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

 

A  Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület

és a

 Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár

tisztelettel meghívja

Önt, családját és ismerőseit

2014. március 7-én (pénteken) 16 órakor tartandó

 

NŐI ÍRÓK – ÍRÓNŐK

című nőnapi zenés irodalmi délutánjára.

Vendégek:

Ari Fabbro

Czimbuláné Novák Ibolya

Ferenczik Adrienne

Kató Marianna

Nagy Zsuka

Háziasszony:

Dr. Bihari Albertné

A hölgyeket köszönti:

Dr. Mercs István Phd.

A vendégeket bemutatja:

Gerliczki András

 

Közreműködők:

Gerome

Hédervári Viktória

Illyés Péter

Takács Julianna

Nyíregyházi Hölgykoszorú-Kazár Ticiána vezetésével

Helyszín: Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár kamaraterme

márc
12
sze
Dr. Reisinger János: A Biblia a magyar képzőművészetben III. rész
márc 12  16:30
Dr. Reisinger János: A Biblia a magyar képzőművészetben III. rész

Munkácsy Mihály – Krisztus Pilátus előtt

Dr. Reisinger János irodalomtörténész 1954-ben született Mosonmagyaróvárott. Az ELTE magyar-francia szakán végzett, majd az MTA Irodalomtudományi Intézetben dolgozott 1978-1989 között. Kandidátusi értekezését 1999-ben védte meg a Magyar Tudományos Akadémián. 1983-ban kezdte meg itthon és külföldön bibliai tárgyú előadásait, melynek nyomán 25 könyve, több mint 200 tanulmánya és cikke jelent meg. 1993-tól a Sola Scriptura Főiskola tanszékvezetője. 2000-2003 között Látók, szóljatok! címmel tartott televíziós előadás sorozatot a bibliáról.

márc
13
csü
Listván Attila: Inczédy György Középiskola, Szakiskola és Kollégium Emlékkönyv - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
márc 13  16:30
Listván Attila: Inczédy György Középiskola, Szakiskola és Kollégium Emlékkönyv @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

 

Meghívó!

Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt az Inczédy György Középiskola, Szakiskola és Kollégium Emlékkönyvének bemutatására, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Kamaratermébe 2014. március 13-én 16.30-kor.

Az emlékkönyv az iskola életét 1975-től napjainkig mutatja be.

A könyv mellékletében 570 oklevél, 240 tablókép és 1600 fotó mutatja be az iskola történetét.

márc
20
csü
Bodnár István: Az utolsó konflishajtó - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
márc 20  16:30
Bodnár István: Az utolsó konflishajtó @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár minden irodalom szeretőt vár könyvtárunk III. emeleti kamaratermébe, ahol Bodnár István legújabb kötetét mutatja be – Az utolsó konflishajtó címmel.

A könyvet bemutatja:
Dr. Karádi Zsolt főiskolai tanár

Közreműködnek:
Gyuris Tibor színművész
Bereznai Boglárka
Ware Lala és Tündik Tünde zeneiskolai tanár

Időpont: 2014. március 20. 16.30

 

Bodnár István publicistaként sokat tapasztalt, sok hírességgel találkozott. Látta a magasságot és a mélységet, beszélgetett sztárokkal és piaci árusokkal,színészekkel és zenészekkel, festőkkel és szobrászokkal. Utazott a világban és a lélek mélyén. Bármerre vetette a sors, a szülőföld mindig visszahúzta. Nem menekült. De nem is akart menekülni. Mindenütt otthon volt,de itthon leginkább szeretett szülővárosában, Kisvárdán, illetve Nyíregyházán érezte magát.

Bodnár István csaknem harminc éve újságíró; e három évtizedből húsz esztendőt töltött a Kelet-Magyarország szerkesztőségében. Később írt a Nyíregyházi Naplónak, a Hármashatárnak, illetve saját szerkesztésű kiadványokban jelenttette meg cikkeit (Műsorkalauz, Kaleidoszkóp, Ajándékkosár stb.). Kulturális területen tevékenykedett elsősorban. Széleskörű érdeklődése,riporteri kíváncsisága, nyughatatlan természete mindig újabb és újabb, izgalmasabbnál izgalmasabb témákhoz vezette. Rabul ejtette Nyíregyháza múltja, ugyanakkor éles szemmel figyelte a város jelenét és izgatta jövője is. Lelkesen utazott Szabolcs-Szatmár-Bereg legendás tájain: Móricz Zsigmond, Krúdy Gyula, Ratkó József és Kölcsey Ferenc műveinek ihletése elkísérte Sóstóra, Vásárosnaményba, Gergelyiugornyára, Csarodára, Tákosra,Nagyarba, Tiszacsécsére, Szatmárcsekére.

A költőként is jelentkező Bodnár István természetesen lelkesen vizsgálta a Tokaji Írótáborok vagy az évente esedékes könyvheti rendezvények eseményeit. Kedvelte az interjúkat, a híres személyiségekkel, művészekkel folytatott beszélgetéseket: nemcsak szűkebb pátriánk színészeit,irodalmárait szólaltatta meg, hanem meginterjúvolta az ország ide látogató híres

művészeit Bodnár István kedvenc műfaja (a portré mellett) a „barangolás”: ebben a kalandozó írásformában riporteri és lírai vénáját egyaránt kamatoztatta.

Eme szövegek egy úton lévő, ám soha meg nem érkező, örökké kíváncsiskodó embert mutatnak, akitől nem idegen a tárca, az anekdota, a kroki sem. Opuszaiban arra törekszik, hogy a vizsgált kulturális jelenségben,eseményben, művészi alkotásban a lényeget, s ne az esetleges, időhöz kötött aktualitást mutassa meg. Könyvének fejezeteiből rekonstruálhatók a megye utóbbi évtizedeinek kulturális történései. Némely írásában azonban a múltba kalauzol, felfedve a hajdani idők iránti vonzalmának eredőit is…

 A szerzőnek egyébként ez a harmincötödik kötete….

márc
27
csü
Marik Sándor: Árnyalatok - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
márc 27  16:00 – 17:00
Marik Sándor: Árnyalatok @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár valamint a szerző

tisztelettel meghívja a riportkönyvek iránt érdeklődőket

Marik Sándor: Árnyalatok

(válogatás egy évtized írásaiból)

című kötetének bemutatójára.

Az esemény időpontja és helye:

2014. március 27., csütörtök 16 óra,

a könyvtár kamaraterme, Nyíregyháza, Szabadság tér 2.

A kötetet bemutatja: Zöldi László újságíró, sajtótörténész.

 

Marik Sándor 1965–2004 között dolgozott a Kelet-Magyarország Szerkesztőségében hírlapíróként, szerkesztőként. Nyugdíjas éveiben a megye negyedéves folyóirata, a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle szerkesztésében vesz részt. Szabadfoglalkozású újságíróként különböző médiumokban publikál. Új kötetében a 2004–2014 közötti években megjelent írásaiból közöl válogatást: többek között interjúkat, portrékat, valamint riportokat amerikai, kínai, tunéziai útjairól. A kötet tisztelgés kiemelkedő teljesítmények előtt, egyben helytörténet is. A szerző idén 70 éves.

^ Tetejére