EVENTS: Események

[DEV: POST TYPE: page]

feb
4
ked
Bibliai Szabadegyetem – Árvai Tamás: Ábrahám - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 4  17:00
Bibliai Szabadegyetem – Árvai Tamás: Ábrahám @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár

Ábrahám: jelentése: sokak apja/vezére; próféta volt, akit a judaizmus mellett a keresztény, az iszlám és a Bahá’í vallás is ősatyaként tisztel. Ábrahám nem volt zsidó, hiszen akkoriban még nem léteztek zsidók. Viszont Sém és Héber leszármazottjaként Ábrahám sémita és héber volt.Történetét a Teremtés könyve írja le, amely szerint Ábrahám az izraeliták, az ismaeliták, a midianiták és az edomiták ősatyja.

feb
10
hét
Válaszolgató versek és versválaszok - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 10  16:30 – 18:00

Különleges, egyedi műsor, kettős könyvbemutató!

Vajdics Krisztina: Szó születik – verseskötet

Radnó György: Városi nyár – verseskötet

Vajdics Krisztina Krisztamari - Az írás szenvedélye vezetett a nyíregyházi Krúdy Gyula Újságíró Akadémiára, ahol újságírást tanultam. 2008 karácsonyára jelent meg Neked írtam című verseskötetem, mely 42 verset tartalmaz. Szökőangyal című novelláskötetemben 2012-ben kisprózai írásaim jelentek meg. Az írás számomra levegővétel. Nekem az is elég, ha elolvassátok.

Radnó György – 2012-ben jelent meg az első kötete, termékeny író a következő évben újabb kötete jelent meg. Első kötetét követően alapította meg az Élő Költők Könyvklub nevű társaságot, amely elsősorban az amatőr költőknek szól, és segít a megjelentetésekben, könyvkiadások megvalósításában. Rendszeresen megjelenő havi magazinja az Évszakok című antológia sorozat.

feb
11
ked
Bibliai Szabadegyetem – Szabó János: Jákob - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 11  17:00
Bibliai Szabadegyetem - Szabó János: Jákob @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

A Biblia szerint Jákob a fiatalabbik volt Izsák és Rebeka ikerfiai közül, bátyja Ézsau. Mikor felnőtt, anyja segítségével csalással megszerezte a közben megvakult idős Izsáktól az atyai áldást, ami a bátyjának járt volna: először rávette a munkából éhesen hazatérő Ézsaut, hogy egy tál lencséért cserébe mondjon le elsőszülöttségi jogáról, majd később Ézsau ruháiba öltözve ment be apjához, aki megáldotta. Jákob ezután elmenekült otthonról, mert félt, hogy Ézsau megöli.

Jákob anyai nagybátyjához, Lábánhoz menekült, akinél pásztorként dolgozott. Beleszeretett Lábán kisebbik lányába, Ráhelbe, és megegyeztek Lábánnal, hogy hét évig szolgálja őt, cserébe Ráhelért. Lábán azonban becsapta, és a hét év leteltével Ráhel helyett Leát, az idősebbik lányt adta hozzá. Jákob újabb hét évig szolgálta, és így Ráhelt is feleségül vehette. Ezután egy ügyes trükkel elérte, hogy Lábán sok birkáját nekiadja, és elköltözött Lábántól. Később kibékült Ézsauval.

Jákobnak tizenkét fia született Leától, Ráheltől, valamint azok két szolgálójától, Bilhától és Zilpától: Rúben, Lévi, Simeon, Isszakár, Júda, Zebulon, Gád, Áser, Naftali, Dán, József és Benjámin. Ők a zsidó törzsek ősei.

feb
18
ked
Bibliai Szabadegyetem – Szabó János: József - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, Konferenciaterem
feb 18  17:00
Bibliai Szabadegyetem - Szabó János: József @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, Konferenciaterem | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

József: Az ószövetségi történet szerint mivel ő volt apja kedvenc fia, féltestvérei irigységből eladták rabszolgának. József álmokat látott, amikben a testvérei leborultak előtte. Egyiptomba került, ahol Potifár szolgája lett. Jó viszonyba került gazdájával. Gazdájának felesége megpróbálta elcsábítani, majd mikor József ellenállt neki, a feleség megvádolta, hogy József megpróbálta megerőszakolni. Potifár a börtönbe vetette Józsefet. Ez a motívum egy, a korabeli világban rendkívül elterjedt mítosz, az Asertu és Baál (hettita Aszerdusz és a Viharisten, ugariti Atirat és Baál, föníciai Asera és Baál). Az istennő neve összevethető József feleségének nevével, Aszenáthhal.

feb
19
sze
„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 19  15:00
„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Az „Egy Falat Tündérmező – Vándorúton Szabolcstól Szatmárig” című kötet után, amely Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megye gasztronómiai kultúráját mutatta be, megérett az idő folytatásra.

 

A 2014. évben megjelenő  „Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” című kötet Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kassa megye kulturális, művészeti örökségét vonultatja fel. A kötet egy időutazás a művészetek történelmében a gótikától az eklektikáig, a középkortól a két világháborúig, Szatmártól egészen Kassáig, végig utazva a Szatmár-beregi folyók birodalmától, a Kárpátok gerincéig, Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig.

 

„Tündérmezőtől az Ismeretlen Földig – Utazás a művészetek történetében Szatmártól Kassáig” című kötet bemutatására könyvbemutatót tart a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség, mint a kötet kiadója.

 

Helyszín: Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, Nyíregyháza Szabadság tér 2.

 

Időpont: 2014. február 19. (szerda), 15.00 óra

 

 

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a könyvbemutatón történő részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, mivel a rendezvényen résztvevők száma korlátozott. Amennyiben a regisztráltak száma eléri a maximális létszámot, a regisztrációt kénytelenek vagyunk lezárni. Megértésüket köszönjük!

 

Regisztrációját, kérjük nevével és elérhetőségivel az alábbi email-címre eljuttatni szíveskedjen: info@szszbmfu.hu .

 

 

Üdvözlettel,

 

 

Torma Anita

 

manager assistant

 

 

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei

 

Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási

 

Ügynökség Nonprofit Kft.

 

H-4400 Nyíregyháza, Benczúr tér 7.

 

Tel.: +36 42 508 360

 

Fax.: +36 42 508 366

 

e-mail: info@szszbmfu.hu

feb
25
ked
Bibliai Szabadegyetem – Hegyes-Horváth Géza: Mózes - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 25  17:00

Mózes bibliai próféta, egyben a zsidóság, a kereszténység, az iszlám és több kisebb vallás nagy prófétája. Történelmi személyiség,  kinek tevékenységét az Ószövetség több könyvben örökíti meg és akit Jézus is többször említ. A róla szóló leírások későbbi eredetűek, hiszen leírják halálát is. A valódi Mózes személye, és életének részletesebb történései tudományosan nem minden tekintetben tisztázottak. A régészeti kutatások alátámasztják az izraeliek egyiptomi tartózkodását, fogvatartását, és kivonulásukat Egyiptomból. A Merenptah-sztélé (Izrael-sztélé vagy Merenptah győzelmi sztéléje) megemlíti Izraelt, melynek ez a legkorábbi ismert említése, egyben az egyetlen olyan forrás, ami ókori egyiptomi dokumentumon fordul elő.

feb
27
csü
Bessenyei György Irodalmi és Művelődési Társaság – Sipos László: Érték és mérték - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
feb 27  17:00

ÉRTÉK ÉS MÉRTÉK


avagy egy fotós-műemlékvédő az értékek nyomában

 

Sipos László Forster-emlékérmes fotográfus előadása

2014. 02. 27.(csütörtök) 17.00 órakor


a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Kamaratermében,

egy kamarakiállítással egybekötve

Sipos László

magyar fotóművész, Forster-Emlékérmes műemlékfotós.

Tanulmányait Nyíregyháza és Szeged városában folytatta, művésztanárai Pál Gyula, Németh Lászlóné Michna Éva és Krutilla József voltak. Több mint két évtizede foglalkozik műemlékfotózással, filmezéssel. Öt földrész kilencven országában tizenhétezer – nem digitális – műemlékfotót készített, kétszáz órányi videofilmet forgatott. Különösen a környezet- és műemlékvédelem, a táj és a műalkotás viszonya foglalkoztatja. Színes és fekete-fehér műemlékfotói jelentek meg az Armenia, az Értékmentő, a Falu Város Régió, a Kelet-Magyarország, a Műemlékvédelem, a Műsorkalauz, a Nyírségi Gondolat, az Örökség, a Polonia Wegierska, a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle és a Megyei Könyvtárak Lapja 1999-2013. évi számaiban, a szlovákiai Régió c. kulturális folyóiratban, továbbá ausztriai és hazai képeslapokon. Eddig nyolc fotóalbuma és két – saját műemlékfotóit tartalmazó – tanulmánykötete látott napvilágot. Első fotókiállításait – közép-ázsiai képeiből – Hilda Putschögl rendezte, Breitenfurt bei Wien-ben, Bécsben, a „Z”-ben, Baden bei Wienben. Ezeket később még több mint egy tucatnyi követte, Magyarországon és Szlovákiában. 2008-ban a kulturális és oktatási miniszter – az indokolás szerint a műemlékvédelem ügyét előmozdító kiemelkedő publikációs (és műemlékfotós) tevékenységért – a Magyar Műemlékvédelemért – Forster Gyula-Emlékéremmel tüntette ki.

(A wikipédia nyomán)

^ Tetejére