EVENTS: Események

[DEV: POST TYPE: page]

ápr
22
ked
Bibliai Szabadegyetem – Árvai Tamás: Jósiás - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
ápr 22  15:00

Jósiás: (Kr. e. 649Kr. e. 609) Júda királya Kr. e. 640-től haláláig; reformjai kitörölhetetlen nyomot hagytak Izrael vallási hagyományain.

Ámón király fiaként született, és édesapja halála után, nyolc éves korában örökölte a trónt. Júda már egy évszázada, Akház király kora óta az Asszír Birodalom vazallusa volt. A birodalmi politika az izraelita identitást elnyomó, azzal szemben álló kultuszokat erőltetett az országra.Assur-bán-apli halála (Kr. e. 627?) után az Asszír Birodalom káoszba süllyedt, és nem tudta megőrizni Jeruzsálem feletti fennhatóságát. Egyiptom szintén gyenge volt, így Júda viszonylag függetlenné vált az idegen hatalmaktól. Kr. e. 621 körül Jósiás megindította nemzeti újjáéledési tervét, amelynek középpontjában a Templom állt. Mély hatást tett rá egy tekercs, amelyről úgy vélték, hogy a királyság előtti időkből származik, s a szövetség hagyományára vonatkozó előírásokat tartalmazott. A szöveg ismerete döntő fordulatot adott reformjainak. A Templomot megtisztította minden idegen kultusztól, mindenestül Istennek szentelte .  Felszámolta az összes helyi szentélyt, s az áldozathozatalt Jeruzsálemben összpontosította.

Deák Ferenc Akadémia – Magyarság és Európa - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
ápr 22  17:00
Deák Ferenc Akadémia - Magyarság és Európa @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

     “Szabadság, egyenlőség, nemzetiség! – és amibe kerül…” A 19. század

Előadó: Csorba László  

     Magyar Nemzeti Múzeum, főigazgató, egyetemi docens, kandidátus

 

Csorba László

Csorba László 1952. szeptember 7-én született Budapesten Csorba Antal és Szegedy-Maszák Éva gyermekeként.

Egyetemi tanulmányait az ELTE BTK-n végezte 1973-1979 között.

1979-1991 között a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Intézetében dolgozott eleinte mint segédmunkatárs, majd munkatárs illetve főmunkatárs. 1991–től az ELTE-BTK művelődéstörténeti tanszékének docense. 1992–1993 között az Indianai Egyetem vendégprofesszora volt. 1998-2003 között a római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, 2003-2007 között igazgatója volt. 2007 óta a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének igazgató-helyettese. 2010. február 1 óta a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.

 

ápr
23
sze
Deák Ferenc Akadémia – Magyarság és Európa - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
ápr 23  17:00
Deák Ferenc Akadémia - Magyarság és Európa @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

20. század

Előadó: Romsics Ignác Egyetemi tanár, az MTA tagja

 

Romsics Ignác

1970-ben vették fel a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolára, ahol 1974-ben szerzett tanári diplomát. Ugyanebben az évben kezdte meg egyetemi posztgraduális tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsésztudományi Karának történelem szakán, ahol 1976-ban szerzett diplomát.

Tudományos pályafutását a Bács-Kiskun Megyei Levéltár munkatársaként kezdte Kecskeméten. Négy évig volt segédlevéltáros, miközben egyetemi tanulmányait folytatta. 1977-ben az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa lett, majd 1986-ban a Magyarságkutató Intézethez került, ahol igazgatóhelyettes lett. 1991-ben az ELTE újkori magyar történeti tanszék docense lett, 1998-ban pedig megkapta egyetemi tanári kinevezését. 1999 és 2002 között Széchenyi professzori ösztöndíjjal kutatott. 1993 és 1998 között több megszakítással az Indianai Egyetem (USA) magyar tanszékének vendégtanára volt, de oktatott a Szegedi Tudományegyetem új és legújabbkori magyar történeti tanszékén is. Jelenleg az egri Eszterházy Károly Főiskola Történelemtudományi Intézetének főállású oktatója. 2010-ben Szilárd Leó professzori ösztöndíjban részesült.

1985-ben védte meg a történelemtudományok kandidátusi, 1994-ben pedig akadémiai doktori értekezését. A Történettudományi Bizottságnak lett tagja. 1996-ban habilitált. 1997 és 2000 között az MTA Közgyűlés képviselője volt, 2001-ben pedig az akadémia levelező tagjává választották. 2010-ben az MTA rendes tagja lett. 1999 és 2007 között a Magyar Történelmi Társulat főtitkára volt. Dolgozott a Rubicon, a Századok és a The Hungarian Quarterly című szakfolyóiratok szerkesztőbizottságában is.

ápr
29
ked
Bibliai Szabadegyetem – Pócsi László: Dániel - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
ápr 29  15:30

Dániel próféta bibliai személy, a róla elnevezett könyv központi alakja. Nevének jelentése „bírám az Isten” vagy „Isten ítél”. A Dániel könyve 5.12 szerint a babiloni királytól a Balâsu-uur nevet kapta, amely miatt Baltazár néven is ismert.

Származásáról annyit tudunk, hogy Júda egyik előkelő családjából való. II. Nabú-kudurri-uszur (bibl. Nabukodonozor) (uralk: Kr. e. 604-562) Babilonba vitette, ahol az udvarban szolgált és írnoki képzést kapott. A héber ifjakkal együtt 3 évig tanították a “káldeusok írására, nyelvére és tudományaira”. Dániel és társai sokkal eredményesebben sajátították el a babilóniaiak tudományát, mint más tanulótársaik. Tehetsége és tudása következtében igen magas beosztásba került. (Dán. 2:48 Dán 5:11,29) Inkább államférfi, mint próféta volt, könyve mégis megérdemelten került be a prófétai iratok közé. Istentől több látomást is kapott és a babiloni uralkodók álmait is képes volt elmesélni és megmagyarázni. Dánielről utoljára II. Kurus perzsa király uralma alatt történik említés. II. Kurus (Círus) engedte meg a zsidóknak a hazatérésüket Palesztinába. Dániel tehát végigélte a babiloni fogság teljes 70 évét.

máj
6
ked
Bibliai Szabadegyetem – Czinkota András: Messiási Próféciák - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
máj 6  17:00
Bibliai Szabadegyetem - Czinkota András: Messiási Próféciák @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Messiási próféciák: Röviden az Ószövetségrõl:   

-A Biblia ószövetségi része 1100 év alatt keletkezett héber, és arámi nyelven

-Kr.e. 200 évvel 72 zsidó tudós görögre fordította ezt az írást hívjuk Septuagintának -1947-ben felfedezik a Holt-tengeri tekercseket, amely az ÓSZ. valamennyi könyvébõl tartalmaz részleteket , kivéve Eszter könyvét -Az Ézsaiás könyvét is megtalálják, és fennmaradt a görög Septuaginta fordításban is.

-Különösen érdekes az u.n. “Ézsaiás evangéliuma” az Ézs.52:13-53:12-ig, amely rengeteg messiási próféciát tartalmaz, és teljes egészében fennmaradt mindkét fordításban -Az Ószövetségben 456 prófécia szól a Messiásról

-75 a Tórában található -243 a Prófétai könyvekben -138 a Zsoltárokban és egyéb könyvekben

máj
7
sze
Dr. Reisinger János: A Biblia a magyar képzőművészetben V. rész
máj 7  16:30
Dr. Reisinger János: A Biblia a magyar képzőművészetben V. rész

Munkácsy Mihály – Consummatum Est (Golgota)

Dr. Reisinger János irodalomtörténész 1954-ben született Mosonmagyaróvárott. Az ELTE magyar-francia szakán végzett, majd az MTA Irodalomtudományi Intézetben dolgozott 1978-1989 között. Kandidátusi értekezését 1999-ben védte meg a Magyar Tudományos Akadémián. 1983-ban kezdte meg itthon és külföldön bibliai tárgyú előadásait, melynek nyomán 25 könyve, több mint 200 tanulmánya és cikke jelent meg. 1993-tól a Sola Scriptura Főiskola tanszékvezetője. 2000-2003 között Látók, szóljatok! címmel tartott televíziós előadás sorozatot a bibliáról.

máj
12
hét
41. Gyermekkönyvhónap – Megnyitó - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
máj 12  11:00
41. Gyermekkönyvhónap - Megnyitó @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

A rendezvénysorozatot megnyitja:

Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestere

Az „én szőke városom című megyei versíró pályázat eredményhirdetése és díjátadó ünnepsége

Vendég: Varró Dániel költő, műfordító

Helyszín: Nyíregyháza, Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár (MZSMVK) kamaraterme

máj
14
sze
A szobám csodás lakói - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
máj 14  10:00
A szobám csodás lakói @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Kötetbemutató

Vendég: Szokol Bernadette meseíró

Műsorvezető: Cservenyákné Bihari Ilona tanár

Közreműködik: Vajdics Krisztina költő, tanár

Az öreg ház legkedvesebb lakói című mesét előadja: a Nyíregyházi Gárdonyi Géza Tagintézmény 7-8. osztályos színjátszó csoportja.

Helyszín: Nyíregyháza, Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár (MZSMVK) kamaraterme

máj
16
pén
“Segített a könyv, a mese” - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
máj 16  09:30

2014. május 16-án 9.30-kor

“Segített a könyv, a mese” címmel

Bibilioterápiai konferencia

A teljes program:

Facebookra_program

 

A jelentkezési lap megnyitható és  letölthető:

Jel .lap_14.03.20

máj
21
sze
Cseperedő meseklub - Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
máj 21  16:30
Cseperedő meseklub @ Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár | Nyíregyháza | Szabolcs-Szatmár-Bereg | Magyarország

Vezeti: Tóthné Szomolya Ágnes gyermekkönyvtáros

Helyszín: Nyíregyháza, MZSMVK Gyermek-

könyvtára

^ Tetejére