Oktatási segédanyag Nyíregyháza történetének tanításához, avagy miről mesélnek a szobrok, az emléktáblák és a műemlék épületek?
„Ez itt a városod”
A Város dalában hallhatjuk ezt a mondatot felcsendülni, amely egy közösséghez való tartozás tudatát erősíti meg. Azé a közösségét, amely Nyíregyházán éli mindennapjait, ezt a várost tekinti lakóhelyének. A lakóhelyükhöz kötődő emberekben pedig ott van az igény arra, hogy megismerjék településük múltját. Amit megismerünk, meg is szerethetjük. A „Virtuális Nyíregyháza” című oldallal ehhez a megismeréshez és megismertetéshez kívánunk segítséget nyújtani.
A „Digitális várostérkép” segítségével 21 belvárosi nevezetes épület fedezhető fel. A grafikus által készített térképen láthatjuk az épületek elhelyezkedését. Az egyes épületekhez tartozik egy rövid leírás, egy képes album archív felvételekkel (képeslapok) és a jelenben készült fotókkal, egy rövid videóösszeállítás, valamint egy link, amelyre kattintva teljesebb leírás olvasható.
Az „Idővonal” szintén a város nevezetes épületeinek a megismerését segíti. Nevéhez hűen, az épületeket átadási/felavatási időrendjükben mutatja be. Az épület képe alatt, ahol lehet, feltüntettük a tervező és a kivitelező nevét is. Az „Idővonalon” 83 épületet mutatunk be, amelyek az 1786-ban felszentelt evangélikus templomtól egészen a napjaink épületeiig vezetnek el.
A városban számos olyan emlékjel (szobor, emlékmű, emléktábla) található, amely segít bennünket a város történetének felfedezésében. Az „Emlékjelek” menüpont alatt nyolc tematikába sorolva összesen 146 emlékjel található. Az emlékjel fotója alatt a leleplezési idejét és a fellelhetőségi helyét is megneveztük. A legtöbbhöz egy link is kapcsolódik, amelyre kattintva egy rövid leírás olvasható az adott személyről, eseményről.
A „Digitális várostörténet” cím alatt egy olyan tanulmányt osztunk meg, amely a digitális eszközök tanításunkba való bevonását segítheti, illetve olyan ötlettárat is tartalmaz, amely az elmélet gyakorlatba való átültetését szolgálja, amely Nyíregyháza helytörténeti nevezetességeinek a digitális reprezentációjára tesz kísérletet konkrét feladatokon keresztül.
A honlapon bemutatott épületek és emlékjelek alkalmasak arra, hogy feladatokat, totókat állítsunk össze belőlük. Az utolsó, „Feladatok, totók” menüpontban erre szeretnénk mintákat, ötleteket adni.
A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár megbízásából a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia projekt keretében egy olyan oktatási segédanyag összeállítása volt a célunk, amely felkeltheti a mai kor tanulóinak érdeklődését, valamint segítséget adhat azoknak a helytörténet iránt elkötelezett pedagógusoknak, akik szeretnék tanítási óráikba a városról szóló ismereteket becsempészni.
Impresszum
Készült a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár megbízásából a
Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia (KDS) projekt (46711/2019) keretében.
Tartalom: Ilyés Gábor | Grafika: Zsadányi Zsolt